Rukavica kao poticaj za aktivnosti
Tagged Tags:

Rukavica sama po sebi može biti kompliciran odjevni predmet, ali može postati i zanimljiv poticaj za aktivnosti koje se provode u skupini. Šarene dječje rukavice potaknule su djecu na istraživanje  i uspoređivanje, izazvale znatiželju, ali i potaknule maštu. Kako je svako dijete imalo rukavice drugačije boje, debele, tanke, s prstima ili bez…odlučili smo s djecom napraviti svoje rukavice. Djeca su otiskivala svoje dlanove na rukavicu od kolaž papira. Promatrali su, uspoređivali i imenovali koje su  čije rukavice. Samostalno oblačenje rukavice je odlična vježba za poticanje samostalnosti te razvoj pozitivne slike o sebi, ali i strpljivosti, jer ipak treba vremena da svaki prstić dođe na odgovarajuće mjesto. Priča o rukavici je jako zainteresirala djecu te ih je potaknula na prepričavanje i samoinicijativnu dramatizaciju. Šarene rukavice razvrstavali su po boji i sparivali te tako ponovili osnovne i sekundarne boje, ali i vježbali moć zapažanja. Rukavice s kvačicama su bile odlična vježba za finu motoriku te matematičke aktivnosti kao što su povezivanje broja i količine. Šivanjem rukavice poticali su i usavršavali finu motoriku, okulomotornu koordinaciju i spretnost.

Mlađa vrtićka skupina

Odgojiteljice: V.Meler, M.Čačković, A.Čunčić