Projekt: Mali meteorolozi

25.7.2015.

Kad je dječak Ivan jedno jutro došao s tatom u vrtić, prva rečenica bila je: "Teta, ovaj vjetar je tako jak da me je skoro otpuhao, baš me zanima kako je to moguće?"

A Mihael, dječak koji obožava ventilatore odgovorio mu je: "Puše bolje nego ventilator!"

To su glavni razlozi i pokretači projekta koji su nam dali "vjetar u leđa" da krenemo istraživati vremenske prilike/neprilike.

Nabavili smo veliki ventilator koji može puhati slabo, osrednje i jako.

Tako je Mihael dobio priliku obrazložiti svoju vremensku teoriju o puhanju ventilatora.

Nakon razgovora i promatranja zaključili smo da vjetar veseli djecu i čini ih spremnima na istraživanje i učenje.

Trebalo je mnogo novih stvari iskusiti i upoznati.

Imajući na umu da vjetar vrlo brzo hladi dječje tijelo, ipak smo za vrijeme vlažnog i hladnog vremena djeci omogućili boravak na otvorenom kako bi osjetili i te vremenske prilike.

Djeca su postavila novo pitanje: "Što se pokreće bez vjetra,a što s vjetrom?"

Krenule su brojne istraživačke aktivnosti.

U vrtiću smo izrađivali papirnate avione koji lete bez vjetra, a kod kuće s roditeljima vjetrenjače koje se pokreću samo uz vjetar.

Napuhavali smo balone koji su letjeli bez vjetra, izradili smo zmaja i pustili ga prilikom vjetrovitog vremena te zključili da ga je vrlo teško kontrolirati.

Promatrali smo veliku lokvu kojoj je vjetar stvorio male valove, a onda napravili mali brodić koji je plovio ovisno o jačini vjetra (puhanjem u njega).

Djeca su donosila od kuće fotografije iz časopisa (veliki morski valovi na kojima mogu ljudi "jahati na daskama").

Patrik je rekao:" Ja sam vidio na televiziji vjetar koji je mogao nositi stričeka vatrogasca i tata je rekao da taj vjetar puše brže nego se mi vozimo autom do vrtića".

U lokvu smo ubacivali listiće, papiriće, čaše, loptice, stiropor...

Promatrajući što se događa, zaključak je bio: "Lakše stvari brže plove, a teže sporo," kako je zaključio Matija.

Anin tata napravio nam je pravi vjetrokaz, dok su djeca izrađivala svoje male vjetrokaze.

Osluškivali smo zvukove koje proizvodi vjetar, promatrali lepršanje lišća, udaranje vrata kod propuha, igrali pokretnu igru "uhvati vjetar".

Već smo prije saznali da je vjetar nevidljiv okom, ali je vidljivo njegovo djelovanje.

Mjerili smo kišu, snijeg, bili smo meteorolozi i zajedno s roditeljima kod kuće predviđali, pratili i bilježili vremensku prognozu.

Pravili smo oblak u čaši i dugu.

Proučavali smo snijeg (pahuljice povećalom, smrzavanje i otapanje leda, promatrali sige).

Projekt "mali metereolozi" ponudio je djeci mnoštvo pitanja na čije su odgovore došli vlastitim istraživačkim aktivnostima.

Dječje izjave:

NIKA: "Vjetar je zrak koji juri."

IVAN M.: "Vjetar može biti jak i opasan.Može srušiti kuće i drveće."

ANA: "Ja sam to vidjela na televiziji.To su jako zločesti vjetrovi."

PATRIK: "Vjetar je nosio stričeka vatrogasca.Tata je rekao da taj vjetar juri brže nego naš auto kad idemo u vrtić."

NINA: "Kad je vruće nas hladi vjetrić povjetarac."

MATIJA: "Oblak je vodena para.Plovi iznad nas u zraku.Radili smo pokus s oblakom u čaši."

TIA: "Oblaci su crni i bijeli.Bijeli su ko baloni i cvjetići razbacani po nebu."

LOVRO: "Munja i bljesak su strašni.Mogu pogoditi drvo i kuću i zapaliti do požara."

IVAN V.: "Meteorolozi su ljudi koji znaju kakvo će biti vrijeme."

PIA: "Oni mjere temperaturu."

LANA: "Temperatura zraka mjeri se termometrom."

MIHAEL: "Kad pada dugo ,dugo kiša onda je poplava.Voda uđe u kuću i sve je mokro."

Starija vrtićka skupina
Odgojiteljice: Verica Pejak i Sandra Romić