Mali istraživači leda

16.3.2014.

Zbog prirodne radoznalosti djeca obožavaju istraživati svijet oko sebe.
Stoga im moramo osigurati bogato i poticajno neposredno okruženje.

Biti radoznao znači biti otvoren za različita životna iskustva, biti sklon istraživanju novog, neobičnog, nejasnog.
Radoznalost djecu potiče da istražuju svoje okruženje, manipuliraju stvarima oko sebe, postavljaju pitanja, stvaraju pretpostavke, ispituju, donose zaključke i povezuju informacije koje povezuju na taj način tj. stvaraju uzročno-posljedične veze među stvarima.

U našoj istraživačkoj radionici izvodili smo male pokuse koji su bili dobra prilika za aktivno učenje na zanimljiv, izazovan način. Istraživali smo led.

Djeca su otapala led raznim otapalima (sol, šećer, brašno), u raznim materijalima (tkanina, novine, salveta, alu-folija) i saznali što najbrže otapa led.

IVAN M.: "U toploj vodi led je nestao."
MARTA: "U hladnoj vodi pliva."
MATIJA: "Kad sam posipao kockicu leda sa soli, nastala je voda."
PATRIK: "Brašno nije topilo led."
LORENA: "Led se u foliji nije topio, a u salveti je."

Što se dogodilo kad smo u jednoj limenki miješali led i sol, a u drugoj led i vodu?
IVAN M.: "Vidiš tu sa soli je postala bijela, teta veli mraz, a na drugoj ima kapljice, teta veli rosa."

Što se dogodilo s jako hladnom vodom (iz zamrzivača) kad smo protresli PVC bocu?
IVAN: "Ja sam to radio, treseš, treseš i unutra je nastao debeli led."

Što se dogodilo s balonom kojeg smo navukli na staklenu bocu u koju smo stavili toplu vodu, šečer i kvasac?
HELENA: "Čekali smo čekali i onda je balon odletio visoko."
MATIJA: "Teta je rekla nije dobro. Opet je stavila balon gore, čekali smo dosta i onda je balon postao veliki, svi smo gledali."
DAMJAN T.: "Da, narasao je balon kad je teta zavezala gumicom."
IVAN M.: "Ne, to su ga napuhale gljivice."

Što smo vidjeli kad smo u čašu s uljem stavili obojeni led?
ANA: "Male plave plivice su plivale i pale dolje."
MATIJA: "Teta je rekla ulje "ne voli" led."
MIHAEL: "Led može i bojati, bio je ko sladoled na štapiću i bojali smo."

Verica Pejak-odgajatelj mentor