Jesen u područnom objektu Vukovina

25.10.2017.

Jesen je godišnje doba koje obiluje poticajima za istraživanje, učenje, stvaranje, druženje i igru. U našem vrtiću tako obične stvari kao što su kukuruz, tikvice, bundeve, žirevi, kesteni, šipak i drugi jesenski plodovi jako brzo postaju pedagoški zahvalni materijal. Putem istraživačko- spoznajnih , matematički te uzročno- posljedičnih aktivnosti djeca su naučila klasificirati stvari po boji, veličini, obliku i težini. Otkrila su što u sebi kriju bundeva i tikvica, kakvog su okusa raznovrsno voće i povrće, što se krije ispod "bodljikave loptice", opipavala su, mirisala, dodirivala, rezala...

Različite vrste zrnja koristila su za izradu glazbenih instrumenata te njima istraživala zvuk i ritam. Likovnim radovima uljepšali smo prostor vrtića, a ostali plodovi poslužili su nam kao poticaj za različite dramsko- scenske i imitativne igre. Ponuđenim aktivnostima kod djece smo razvijali taktilnu , vizualnu i slušnu percepciju, razvoj percepcije mirisa i okusa, stjecanje iskustva i spoznaja o predmetnoj, prirodnoj i društvenoj sredini, stjecanje iskustva istraživanjem odnosa i veza među predmetima, razvoj operativnog mišljenja... Djeca su bogatija za nova iskustva i spoznaje koje su stekla u zabavnom I poticajnom okruženju punom bogatstva iz prirode.