ISTRAŽIVAČKO –SPOZNAJNE AKTIVNOSTI NA TEMU „JESEN“

7.11.2017.

U jesen je posebno zanimljivo na tržnici, pa smo i mi oformili Kutić tržnice, u kojem su djeca svim osjetilima upoznala različito voće i povrće, klasificirali ga, imenovali, crtali, proučavali njegove dijelove, raspravljali o količinskim odnosima te manipulirali materijalom. Simbolička igra tržnice izazvala je veliki interes među djecom. Na poticaj jednog dječaka koji je u skupinu donio gljive proširili smo spoznaje o različitim otrovnim i jestivim gljivama. Proučavali smo različite vrste: vrganje, grmačice i sunčanice. Neka djeca su se po prvi puta susrela s gljivama, te su ih ubrzo privukle na istraživanje. Izradili smo plakat o gljivama uz fotografije i crteže te magnetna slova koja prepoznaje i koristi nekolicina djece te na taj način razvijali njihove predčitalačke vještine. U suradnji s roditeljima sakupili smo mnoštvo plodina koje smo koristile kao poticaj za različite aktivnosti razvoja fine motorike te razvoja predmatematičkih vještina. Slikovnica Juha od bundeve je bila veliki poticaj za razgovor o prijateljstvu: kakvi prijatelji trebaju biti i kako se odnose međusobno. Pričali smo i osvijestili koje su sličnosti i razlike među prijateljima, kakve emocije nas vežu uz njih, kako na pozitivan način riješiti sukobe te kako uvažavati i poštivati svako dijete u skupini. Izradili smo traku prijateljstva skupine od tkanine i tuša u boji i portrete prijatelja uz pomoć tempera i prozirne folije. Zajedničkim aktivnostima djece i odgojitelja izrađene su štapne lutke za igrokaz Ježeva molitva koje su potaknule djecu na vježbanje govornog umijeća i razvoj samopouzdanja.

Srednja vrtićka skupina, objekt Pucekovićeva

ODGOJITELJICE: MARIJANA ČARAKOVAC I IVANA PAVIŠIĆ